środa, 29 maja, 2024
Aktualności

Bogaty rok dla strażaków z Leszna i powiatu. Podsumowaliśmy 2023 rok [ZDJĘCIA]

Zeszły rok był obfity w nowe nabytki w służbach mundurowych, a szczególnie u rycerzy świętego Floriana. Strażacy z Leszna i powiatu leszczyńskiego, zarówno zawodowcy jak i ochotniczy, nabyli różne i liczne wozy bojowe. W tym artykule, przedstawiamy wszystkie pojazdy, które zasiliły naszych strażaków.

Jako pierwsi (16 stycznia), swój nowy wóz powitali strażacy z Krzemieniewa. Jest to średni pojazd ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Renault Trucks D16 HIGH K P4X4 280E6.

fot. SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne

Początek roku dobrze zaczęli leszczyńscy zawodowcy. Otrzymali oni fabrycznie nowy ciężki samochód nośnik kontenerowy Renault K440 z napędem 6×6. Dostawcą pojazdu była firma WISS Bielsko-Biała. Samochód posiada kabinę z 3 miejscami, silnik o mocy 440 KM  i DMC 35000.

fot. PSP Leszno

2 marca początku marca swój prezent na 100. urodziny odebrali druhowie z Lipna. Jest to Scania GCBA 7/52, która zastąpiła Jelcza 004. Pojazd przyjechał z firmy „SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne”.

fot. SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne, Archiwum

Pod koniec maja, nowy nabytek przyjechał do ochotników z Wilkowic. A konkretnie Mikrobus Mercedes Vito, który został przekazany ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

fot. Archiwum

Wraz z końcem wakacji, swoje nowe narzędzie pracy, odebrali funkcjonariusze z leszczyńskiej komendy. Mowa tu o nowym GBARt 2,5/16 z napędem 4X4. Pojazd został zakupiony w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach-etap V”.

fot. Archiwum

We wrześniu nowy (używany) pojazd przyjechał z Wilkowic do Potrzebowa. Ochotnicy otrzymali tam GBA 2.5/16 MAN TGL 12.240 w wykonaniu firmy „Stolarczyk”. Tym samym wzmocnili oni zabezpieczenie krańca powiatu leszczyńskiego.

fot. Ochotnicza Straż Pożarna w Potrzebowie

Pod koniec września, leszczyńska komenda wzbogaciła się o fabrycznie nowy samochód SLOp o wartości 163 tyś. zł. Pojazd zakupiono z przeznaczeniem do realizacji działań prewencyjnych i operacyjnych.

fot. PSP Leszno

Miejsce w/w MAN-a w Wilkowicach, zajęło Renault z napędem 4×4. A dokładniej GBARt 2,5/16, które służyło ponad 10 lat zawodowcom z Leszna. Strażacy z Wilkowic, postanowili go jednak sami wyremontować i odświeżyć. Z pewnością, nie obijali się przy tym, co widać na zdjęciach poniżej.

fot. Archiwum

Miesiąc październik był obfity z kolei, dla Ochotniczej Straży Pożarnej we Włoszakowicach. Druhowie otrzymali dwa wozy. Pierwszy, pochodzący z dotacji, lekki samochód ratowniczo-gaśniczy marki
VW Crafter o napędzie 4×4 z trzystulitrowym zbiornikiem na wodę, powitany został 13 października. Drugi natomiast, ciągnik siodłowy na podwoziu Scania, to prezent od firmy „Werner Kenkel” z Krzycka Wielkiego. Służy do przewozu naczepy-cysterny, a tym samym zastąpił już zużytego Jelcza 417.

fot. OSP KSRG Włoszakowice, Drukarnia Amd

Pod koniec listopada, do Zbarzewa dotarł używany, przez ochotników z Krzemieniewa, średni wóz ratowniczo-gaśniczy. Pojazd zastąpił sześcioletniego mikrobusa Volkswagena T5, który został sprzedany innej jednostce.

fot. Gmina Włoszakowice

Ostatni pojazd, który w zeszłym roku pojawił się w Komendzie Miejskiej PSP w Lesznie, to samochód zabudowany na podwoziu marki Renault, z napędem 4×4 o mocy 360 kW. Chodzi oczywiście o średni samochód ratownictwa technicznego. Na wyposażeniu pojazdu znajdują się m. in. żuraw hydrauliczny z osprzętem, wciągarka hydrauliczna z osprzętem, generator prądu z osprzętem, sprzęt hydrauliczny, sprzęt pneumatyczny, sprzęt burzący, sprzęt do cięcia drewna, metalu i betonu, sprzęt o napędzie akumulatorowym, wyposażenie ochronne dla ratowników, sprzęt wykrywczo-pomiarowy i inny.

fot. PSP Leszno

Bogaty, w nowe wozy, rok kończy OSP KSRG Święciechowa, która 30 grudnia odebrała i hucznie powitała, nową SCANIĘ P370 XT. Jest to ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy, który zastąpił miejsce STAR-a 244. Tego zaś, druhowie ze Święciechowy, oddali na Ukrainę rok wcześniej.

fot. Archiwum

Zdecydowanie był to obfity rok dla funkcjonariuszy oraz druhów, państwowej oraz ochotniczych straży pożarnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *