środa, 29 maja, 2024
Na sygnaleOkolica

Przewoził materiały niebezpieczne. Inspektorzy wykryli szereg naruszeń kierowcy (zdjęcia)

Brak legalizacji gaśnic, pęknięta tarcza hamulcowa naczepy, naruszenia czasu pracy kierowcy, to główne naruszenia, które stwierdzili wielkopolscy inspektorzy podczas kontroli zespołu pojazdów, którym przewożono materiały niebezpieczne.

W środę, 21 lutego na odcinku drogi krajowej numer 32, na punkcie kontrolnym w Granowie, inspektorzy leszczyńskiego oddziału Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali i poddali kontroli transport towarów niebezpiecznych. Wielkopolscy inspektorzy stwierdzili wiele nieprawidłowości dotyczących przewozu towarów niebezpiecznych (ADR), jak również tych z zakresu czasu pracy kierowcy oraz stanu technicznego zespołu pojazdów.

Wśród naruszeń czasu pracy stwierdzono skrócenie odpoczynku dziennego oraz niepobieranie danych cyfrowych z tachografu i karty kierowcy w ustawowo wymaganych terminach. Dane z tachografu cyfrowego nie były pobierane od 2019 r. Ponadto inspektorzy odkryli, że gaśnice, w które wyposażona była jednostka transportowa, nie były poddawane okresowym sprawdzeniom od czasu ich wyprodukowania i były przeterminowane o kilka lat. Inspektorzy zakwestionowali też stan techniczny naczepy. Pojazd posiadał usterkę niebezpieczną w postaci licznych pęknięć tarczy hamulcowej, co zaskutkowało zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego naczepy.

Wobec przedsiębiorcy zostaną wszczęte postępowania administracyjne zagrożone łącznie karą do 3.700 zł. Z kolei zarządzającemu transportem grozi kara w wysokości 500 zł.

źródło: WITD Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *