środa, 29 maja, 2024
AktualnościLipno

Kościół dostanie nową wieżę. Wyczekiwany remont w Mórkowie, właśnie rusza [ZDJĘCIA]

Na teren kościoła parafialnego w Mórkowie, zaczęły przyjeżdżać materiały budowalne, które posłużą do wyremontowania zabytkowej wieży. Na tę inwestycję wierni czekają dosyć długo. W ostatnich latach, zaczęła być ona priorytetem, ze względu na stan wieży, a co za tym idzie – bezpieczeństwo.

Generalny remont kościoła pw. Wszystkich Świętych w Mórkowie, rozpoczął się w 2016 roku. Wówczas proboszczem był ks. Zbigniew Dobroń. Prace objęły wymianę infrastruktury deszczowej, kanalizacji, elektryki, po przez całkowitą przebudowę wnętrza, restauracje ołtarzy, odnowę witraży, odświeżenie wyglądu wewnętrznego (malowanie ścian, sufitu, filarów), kończąc na wymianie posadzki, z drewnianej na ceramiczną. Okres letni 2017 roku, nie był dla parafii udany. Podczas jednej z wichur, drewniana wieża obróciła się o kilka stopni w bok oraz przechyliła kilka stopni do ziemi. Przesunięciu uległa także, znajdująca się na szczycie kopuła. W 2021 roku, ks. Dobroń zakończył swoją misję w Mórkowie. Na jego miejscu pojawił się ks. Jarosław Foltyniewicz, który obiecał nie zaprzestać idei swojego poprzednika i dalej kontynuować odnawianie świątyni.

Z końcem marca ubiegłego roku, Gmina Lipno, złożyła pięć wniosków o dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, w tym, na remont zabytkowej wieży kościoła parafialnego w Mórkowie. Dofinansowanie miało wynosić 1.470.000 zł, co ma stanowić 98% kosztów wszystkich prac. W połowie lipca, Wójt Gminy Lipno Łukasz Litka, przekazał mieszkańcom wyniki konkursu z marca. Gmina otrzymała dofinansowanie w kwocie 1.470.000 zł na remont zabezpieczająco – wzmacniający wieży kościoła parafialnego w Mórkowie wraz z rewaloryzacją kościoła. Na początku tego roku zarówno Wójt Gminy Lipno jak i Proboszcz Parafii pw. Wszystkich Świętych w Mórkowie, podpisali umowę, na mocy której przekazano pozyskane środki parafii. Teraz, to administrator kościoła, którym jest proboszcz, zajmie się wyborem wykonawcy oraz pozyskaniem materiałów niezbędnych do wykonania, jakże z niecierpliwością wyczekiwanej odbudowy drewnianej wieży.

fot. Archiwum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *