środa, 29 maja, 2024
AktualnościPolityka

Rusiecki na prezydenta Leszna. Koalicja zdecydowała

Koalicja Obywatelska oficjalnie ogłosiła kandydata na urząd Prezydenta Miasta Leszna. Został nim, zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, Grzegorz Rusiecki, Poseł na Sejm RP.

W poniedziałkowy wieczór, podczas spotkania mieszkańców Leszna z Marszałek Senatu RP, Panią Małgorzatą Kidawą-Błońską, została ogłoszona kandydatura Grzegorza Rusieckiego na Prezydenta Miasta Leszna. Przyjęła się ona z wielkim entuzjazmem oraz gromkimi brawami.

Dotychczas spekulowano, kogo wysunie Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna., Zieloni, Inicjatywa Polska). Najbardziej prawdopodobnym kandydatem wydawał się właśnie poseł Rusiecki. Sam jednak do końca nie dawał pewności. Teraz będzie starał się o głosy mieszkańców.

Życiorys Grzegorza Rusieckiego

Działał w młodzieżowej radzie miejskiej Leszna. W 2006 ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował jako doradca klienta i w starostwie powiatowym. Później rozpoczął studia doktoranckie, był wykładowcą prawa pracy m.in. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej
w Lesznie. W 2016 rozpoczął aplikację adwokacką. Został też asystentem europosłanki Krystyny Łybackiej.

Od 2002 roku pełnił funkcję radnego miejskiego w Lesznie. W latach 2011-2014, Rusiecki był II Zastępcą Miasta Leszna, w gabinecie Tomasza Malepszego.

W 2018 kandydował na Prezydenta Miasta Leszna z poparcia PO i Nowoczesnej. Zmierzył się wówczas
m. in. z Łukaszem Borowiakiem, ówczesnym prezydentem. Przegrał w I turze z wynikiem 33,14%
(8 897 głosów). Przed karierą parlamentarną, przez dwa lata urzędował jako wicestarosta leszczyński.

Ponad cztery lata temu został wybrany na posła IX kadencji w okręgu kalisko-leszczyńskim. W 2023 ubiegając się o reelekcje, zdobył mandat ponownie. W Sejmie X kadencji jest wiceprzewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

fot. PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *