środa, 29 maja, 2024
AktualnościZ kraju

Rolnicy nie odpuszczają. Gospodarze wyjadą na ulicę, 9 lutego

Strajk generalny rolników zapowiedziała NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Ten ogólnopolski protest rozpocznie się 9 lutego 2024 r. o godzinie 10.00. Rolnicy wyjadą na drogi również w powiecie leszczyńskim.

Rolnicy z „Solidarności” zapowiedzieli strajk generalny na terenie całej Polski. Protesty obejmą wszystkie województwa, a zwłaszcza przejścia graniczne z Ukrainą. Powodem akcji jest niezadowolenie z polityki Komisji Europejskiej, a także – zdaniem organizatorów – bierność rządu Donalda Tuska. Blokady potrwają od 9 lutego do 10 marca.

NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” oświadczył, że w środę Prezydium Związku podjęło jednogłośną decyzję o wszczęciu ogólnopolskiego strajku generalnego. Protest rozpocznie się w przyszły piątek 9 lutego o godz. 10 na granicy polsko-ukraińskiej. Jak zapowiadają rolnicy, wszystkie przejścia z naszych wschodnim sąsiadem mają zostać całkowicie zablokowane. Nieprzejezdne mają być także drogi i autostrady w poszczególnych województwach. Nie wymieniono jednak, o które regiony chodzi.

Do protestu przyłączyli się leszczyńscy rolnicy

Swoimi ciągnikami, wyjadą również rolnicy z powiatu leszczyńskiego. Podobnie jak 24 lutego i tym razem chcą pokazać swoją determinację i bunt przeciwko obecnej polityce rolnej.

Miejscem przeprowadzenia tego protestu ma być najprawdopodobniej zjazd z drogi nr 12 na drogę S 5, a jego początek planowany jest na godzinę 10:00. Postulaty gospodarzy są identyczne jak podczas ostatniego strajku: import płodów rolnych z Ukrainy i polityka rolna Unii Europejskiej. Nie jest to jednak bolączka wyłącznie polskich rolników, bo w dalszym ciągu trwają akcje protestacyjne i to niekiedy bardziej radykalne w kilku krajach wspólnoty.

Na dziś w internecie pojawiła się informacja o miejscach zgrupowania traktorów przed tym protestem 9 lutego. W Lesznie ma to być ul. Kosmonautów koło lotniska, rolnicy z okolic Wschowy mają spotkać się przy zajeździe Hubertus w Dębowej Łęce, a dla tych z Głogowa to Różowy most.

fot. iStock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *